Multimedialne Archiwum Miasta Ogrodu Włochy

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy we współpracy z Urzędem Dzielnicy Włochy, Stowarzyszeniem Sąsiedzkie Włochy, Fundacją Stare Nowe Włochy, Fundacją Kuchnia i Hufcem ZHP Warszawa Ursus rozpoczyna prace nad budową Multimedialnego Archiwum Miasta Ogrodu Włochy (MAMOW).


W latach 2006 - 2013  Biblioteka miała zaszczyt użyczać gościny serii niezwykle interesujących spotkań: zaproszeni goście - członkowie rodzin, które mieszkają we Włochach od pokoleń podzielili się ze słuchaczami opowieściami o życiu codziennym, a także o historii, której oni sami i ich bliscy byli świadkami lub uczestnikami.


Te opowieści, a także bogactwo pamiątek i fotografii – obrazów minionego świata, które znajdują się w posiadaniu mieszkańców Włoch stały się inspiracją do powołania Multimedialnego Archiwum Miasta Ogrodu Włochy. Archiwum istnieć będzie w dwóch przestrzeniach: rzeczywistej przestrzeni odnowionego pałacyku rodziny Koelichenów jako sekcja Czytelni Naukowej i w przestrzeni wirtualnej - jako archiwum cyfrowe. Zgromadzone w nim materiały stanowić będą bazę dla wystaw tradycyjnych i wirtualnych, spotkań, odkrywania historii i integracji lokalnej społeczności.


W pierwszym etapie działalności Archiwum koncentrować się będzie na okresie od połowy lat 20-tych ubiegłego stulecia (parcelacja majątku przez rodzinę Koelichenów) do roku 1951 (włączenie miasta Włochy  do Warszawy).


Biblioteka rozpoczęła przygotowania do cyfryzacji materiałów własnych i dostępnych w Bibliotece Narodowej, jednak kluczowym elementem Multimedialnego Archiwum Miasta Ogrodu Włochy będą materiały, których kopie cyfrowe zostaną wykonane przez Bibliotekę z materiałów użyczonych  przez mieszkańców Włoch, a także nagrane i spisane wspomnienia świadków historii.


Obecnie toczą się prace przygotowawczo – projektowe. Prace związane z projektem i wykonaniem Gabinetu MAMOW są współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, V Oś Priorytetowa Gospodarka Przyjazna Środowisku, Działanie 5.3 Dziedzictwo kulturowe.


Budowa strony cyfrowej MAMOW finansowana jest ze środków własnych Biblioteki, a digitalizacja pamiątek ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.


Zainteresowanych pracami związanymi z budową Multimedialnego Archiwum Miasta Ogrodu Włochy zapraszamy do kontaktu.


Za koordynację prac odpowiedzialna jest p. Agnieszka Leszyńska – Gł. Specjalista ds. projektów cyfrowych Biblioteki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 798-690-914 w godz. 12.00-18.00.